W przypadku niejednego przedsiębiorstwa kasy i drukarki fiskalne są konieczne choćby z punktu widzenia obowiązującego prawa. Ale jeśli chodzi o zmaksymalizowanie komfortu i efektywności pracy – nie zawsze okazują się wystarczające. Często wspierają je inne, dodatkowe urządzenia peryferyjne, wśród których znaczące miejsce mają technologie auto id. Czym one faktycznie są? Gdzie okazują się przydatne i jakie rozwiązania oferują?
Technologie auto id, czyli nowoczesne, sprawne zarządzanie danymi
O skuteczności danej działalności handlowej czy usługowej decyduje nie tylko wielkość przedsiębiorstwa, liczebność personelu lub atrakcyjność oferty. Często ogromne znaczenie ma tu sprawne wykonywanie zadań i obowiązków, dotyczących zarządzania biznesem i obsługi klientów. To zaś zwykle uwarunkowane jest wdrożonymi rozwiązaniami technologicznymi, które wprost przekładają się na szybkość, wygodę i bezbłędność podczas pracy.
Doskonałym tego przykładem są technologie auto id, czyli odpowiedzialne za automatyczne pozyskiwanie danych. Ich zasadniczą funkcjonalnością jest pozyskiwanie informacji z różnych kodów kreskowych – jednowymiarowych lub dwuwymiarowych – za pomocą specjalnego skanera. Za pomocą urządzeń z kategorii auto id można sprawnie odczytywać dane, porządkować je i zarządzać nimi, np. z poziomu programu sprzedażowo-magazynowego. Tego rodzaju technologie znajdują zastosowanie w ogromnej liczbie branż i różnych typach działalności. Tym bardziej, że występują pod rozmaitymi postaciami, oferującymi wiele praktycznych rozwiązań. Warto pod tym względem zwrócić uwagę na kilka przykładów.
Czytniki kodów kreskowych
Skanery kodów to prawdopodobnie jedne z najpopularniejszych, najbardziej wszechstronnych urządzeń peryferyjnych. Znajdziemy je w przedsiębiorstwach handlowych i usługowych, funkcjonujących w trybie stacjonarnym, a nawet mobilnym. Czytniki te umożliwiają skanowanie kodów kreskowych z różnych obiektów – opakowań produktów, dokumentów, biletów, a nawet umieszczonych na ścianach czy emitowanych na ekranach urządzeń mobilnych. Z powodzeniem są stosowane w sklepach, placówkach pocztowych i medycznych, aptekach, hotelach, bibliotekach, kasach biletowych oraz wielu, wielu innych miejscach. Tym bardziej, że mają niejedno do zaoferowania. Skanery potrafią obsługiwać różny zasób typów kodów, nawet takich, które są zabrudzone czy uszkodzone. Mogą być malutkimi akcesoriami mobilnymi albo technologiami wbudowanymi w stanowisko obsługi klientów (np. w połączeniu z wagą, w boksie kasowym). Nierzadko też oferują różne tryby pracy (automatyczny i manualny) oraz kilka sposobów na komunikowanie pozyskania danych (świetlny, dźwiękowy, wibracyjny).
Weryfikatory cen
W zasadzie mowa o technologiach auto id, które wykorzystują rozwiązanie z opisanego wcześniej typu urządzeń. Weryfikatory cen, zwane również sprawdzarkami – jak sama nazwa wskazuje – pozwalają na szybkie oraz proste otrzymanie informacji o cenie produktu. Bardzo często można spotkać je w średnich i większych punktach handlowych, dysponujących wieloma działami i naprawdę bogatą ofertą (mowa o supermarketach i hipermarketach). Zamontowane zwykle na ścianie lub filarze znajdującym się w sklepie, tworzą mini-stanowisko samoobsługowe, gdzie klient może podejść z danym towarem, zeskanować go i odczytać cenę. Prawda jest jednak taka, że współczesne weryfikatory cen oferują więcej możliwości. Dostarczają więcej informacji na temat poszczególnych elementów oferty, emitują reklamy i wyświetlają ogłoszenia o aktualnie trwających promocjach. Stanowią łatwe, przyjazne w użyciu ogniwo komunikacji pomiędzy personelem punktu a konsumentem – zwłaszcza, gdy oferują też przekaz dźwiękowy czy obsługę za pomocą ekranu dotykowego.
Kolektory danych
Ponownie chodzi o urządzenia z zaimplementowaną technologią skanującą. Tym razem jednak mówimy o zdecydowanie bardziej zaawansowanych urządzeniach. W końcu nie bez powodu porównuje się je ze smartfonami wyposażonymi w czytnik kodów kreskowych. Kolektory danych, nazywane też przenośnymi terminalami czy inwentaryzatorami, to urządzenia mobilne. Charakteryzują się kompaktową, lekką konstrukcją, a zarazem wytrzymałą na intensywną eksploatację. Oprócz skanera oferują wiele dodatkowych rozwiązań, jak bezprzewodowa współpraca z komputerem, korzystanie z aplikacji mobilnych (i np. systemu operacyjnego Android), a nawet połączenia telefoniczne. Dzięki odpowiedniej normie szczelności, podwyższonej odporności na upadki czy wydajnej baterii, są w stanie funkcjonować nawet w trudniejszych warunkach. Ich obsługa przebiega za pomocą różnych rozwiązań: ekrany dotykowego, klasycznej klawiatury albo obu tych wariantów. Jak podpowiada nazwa, kolektory dane świetnie sprawdzają się podczas inwentaryzacji, kompletowania zamówień, odnotowywania stanów magazynowych, przyjmowania oraz wydawania towarów. Na ich wykorzystanie chętnie decydują się różnego typu magazyny, hurtownie, firmy logistyczne, kurierskie i spedycyjne oraz wiele innych działalności, wymagających jak najlepszej automatyzacji działań, sprawnego dostarczania, przechowywania i zarządzania towarami czy przesyłkami.
Trudno byłoby mi sobie wyobrazić sprawne wykonywanie obowiązków w mojej firmie bez czytnika kodów kreskowych (czy może w ogóle ich wykonywanie :D). Natomiast zdecydowanie w tym zestawieniu najciekawiej wypada kolektor danych, może kiedyś padnie wybór na takie rozwiązanie 😉