Urządzenie fiskalne online – dlaczego warto na nie postawić?

Novitus One Online - mobilna kasa fiskalna

Niejedna branża została objęta obowiązkiem wcześniejszego wdrożenia urządzeń rejestrujących komunikujących się z Centralnym Repozytorium Kas. Na ten moment jednak nie oznacza to jeszcze powszechnego wymogu stosowania tego typu technologii. Wielu przedsiębiorców wciąż może pracować z dotychczasowymi kasami i drukarkami fiskalnymi, a nawet – zdecydować się na zainstalowanie modelu z elektroniczną kopią paragonów. Rzecz w tym, że wybór urządzenia rejestrującego online okazuje się pod niejednym względem korzystniejszy. Jakie argumenty przemawiają za wdrożeniem kasy lub drukarki fiskalnej transmitującej dane do CRK?

Powód pierwszy: ustawowa ulga tylko na modele online

Istotną kwestią dla przedsiębiorców wdrażających urządzenia rejestrujące jest możliwość skorzystania z ustawowej ulgi. Podatnicy dokonujący zakupu oraz instalacji pierwszych kas lub drukarek fiskalnych mogą liczyć na zwrot z budżetu państwa części wydanej kwoty. Mowa konkretnie o refundacji w wysokości maksymalnie 90% wartości danego modelu, jednak nie przekraczającej 700 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że wraz z wejściem nowego systemu fiskalizacji doszło do pewnych zmian w ustawowej uldze. Obecnie przysługuje ona tylko w przypadku nabycia i instalacji kas lub drukarek online. Zatem jeśli czeka nas konieczny wydatek na urządzenie rejestrujące, a chcemy pomniejszyć jego koszt – warto zdecydować się na model komunikujący się przez internet z CRK.

Powód drugi: instalacja urządzenia fiskalnego online

Faktem nie do pominięcia jest to, że zakupione urządzenie rejestrujące, nim zacznie ewidencjonować obrót i wystawiać paragony, musi poprawnie przejść procedurę instalacyjną. Nie inaczej jest w przypadku modeli online. Co więcej – tu również kluczowe pozostają takie kwestie, jak fiskalizacja urządzenia, oraz udział w nich uprawnionego serwisu. Trzeba jednak przyznać, że instalacja kas i drukarek online w pewnym stopniu upraszcza całą procedurę. Owszem, należy spełnić konieczne warunki, np. zapewnić dostęp do internetu – ale te i tak powoli zyskują charakter standardu. Natomiast dzięki połączeniu z siecią wdrażana technologia sprzedaży natychmiastowo trafia do specjalnego rejestru CRK oraz otrzymuje własny harmonogram transmisji danych i numer ewidencyjny. Automatyzacja tych procesów ogranicza niezbędne formalności – przykładowo, znika konieczność pisemnego zgłaszania Urzędowi Skarbowemu faktu przeprowadzenia fiskalizacji, jak miało to miejsce w przypadku modeli z elektroniczną kopią paragonów. Nie trzeba też czekać na nadanie wspomnianego numeru ewidencyjnego. Zakończenie procedury instalacyjnej staje się więc zdecydowanie szybsze i łatwiejsze oraz w zasadzie znacznie ogranicza kontakt z US.

Powód trzeci: coraz szerszy wybór modeli online

Warto też mieć na uwadze, że wraz z rozpowszechnianiem się nowego systemu fiskalizacji, liczba urządzeń rejestrujących online na rynku technologii sprzedaży stale rośnie. I to urządzeń naprawdę różnych. Dotyczy to kas i drukarek fiskalnych, stacjonarnych oraz mobilnych. Co więcej, sporo znanych, sprawdzonych i lubianych przez użytkowników modeli również istnieje w wersjach online, oferujących wszystkie niezbędne rozwiązania wynikające z działania w ramach nowego systemu teleinformatycznego. Chodzi m.in. o wbudowaną pamięć chronioną, współpracę z terminalami czy odpowiednie standardy komunikacyjne. A skoro już o nich mowa…

Powód czwarty: coraz nowocześniejsze możliwości

Wybór urządzenia rejestrującego online z pewnością jest decyzją na miarę obecnych czasów. Czy to ze względu na prawo i obowiązujące przepisy, czy też z uwagi na rozwój handlu i usług oraz technologii sprzedaży. Siłą rzeczy, kasy i drukarki fiskalne online oferują nowsze standardy i atrakcyjniejsze rozwiązania. Dobrym przykładem są tu choćby standardy komunikacyjne, wykorzystywane do internetowej komunikacji z CRK, ale także współpracy z urządzeniami peryferyjnymi. Często już prostsze i tańsze modele oferują dodatkowe interfejsy komunikacyjne lub nawet możliwości połączeń bezprzewodowych, co korzystnie wpływa na komfort i wydajność prowadzenia działalności. Nie trzeba też przejmować się takimi kwestiami, jak np. współpraca z terminalem płatniczym czy wydruk paragonu z NIP-em nabywcy. Wszystkie urządzenia fiskalne online to zagwarantują. Nierzadko też – czy to starsze modele w nowych wersjach, czy najświeższe technologie sprzedaży – oferują dodatkowe atuty, np. możliwość zaprogramowania zauważalnie większej bazy towarowej. Wszystko to razem uzmysławia, że chociaż tak, nadal jest wybór – to jednak decyzja o wdrożeniu kasy lub drukarki online wydaje się sensowniejszą.

This article has 1 Comment

  1. W zasadzie: nic dodać, nic ująć. Te argumenty właśnie przekonały mnie, gdy ja decydowałem się na kasę online 🙂 (a zwłaszcza argument numer 1 😛 ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wartość CAPTCHA: *