Czym wyróżnia się bezprzewodowy czytnik kodów?

Bezprzewodowy czytnik kodów
Bezprzewodowy czytnik kodów

Dawno temu omawialiśmy na blogu 2 rodzaje urządzeń, które sprawdzają się przy automatycznej identyfikacji – kolektory danych i czytniki kodów kreskowych. Zagadnienie związane z pozyskiwaniem informacji, z dokumentów lub produktów, jest jednak znacznie szersze i wymaga dodatkowego omówienia. Tym bardziej, że również same urządzenia auto id charakteryzują się różną funkcjonalnością. Jakieś przykłady? Chociażby bezprzewodowe skanery kodów.

Jakie kody czytnik obsługuje?

Ten parametr powinna sprawdzić dosłownie każda osoba, która zastanawia się nad zakupem czytnika kodów kreskowych. Wpłynie on bowiem na to, z jakich źródeł będzie można w późniejszym czasie pozyskiwać dane. W związku z tym, jakie kody kreskowe odczytują produkowane współcześnie skanery? Zarówno obiekty jednowymiarowe, co jest zresztą standardowym rozwiązaniem technologicznym, jak i te określane jako 2D (np. QR lub PDF417). Ponadto, warto zwrócić uwagę na inne parametry czytnika, które są bezpośrednio związane z pozyskiwaniem informacji. W przypadku niektórych firm znaczenie może mieć np. maksymalna odległość skanowania (wyrażana w cm lub mm), opcja pracy w trybie manualnym i automatycznym (z podstawką) bądź możliwość odczytywania uszkodzonych lub zabrudzonych kodów kreskowych.

Cechy fizyczne skanera kodów

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że skanery kodów kreskowych to w zdecydowanej większości małe i poręczne urządzenia elektroniczne. Dzięki temu technologia tego typu nie zajmuje dużo przestrzeni w miejscu pracy, jak również zapewnia wygodne pozyskiwanie danych w trybie manualnym. Jednakże, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dzisiejsze skanery charakteryzują się naprawdę solidnym wykonaniem. Wiele modeli wyróżnia się np. odpornością na upadki z wysokości oraz wyjątkowo szczelną konstrukcją (norma IP). Nie są to oczywiście niezniszczalne urządzenia. Jednakże, gwarantują one wytrzymałość na intensywną oraz długotrwałą eksploatację – nawet w trudnych warunkach.

Zalety pracy bezprzewodowej

We wstępie do tego wpisu wspomnieliśmy o skanerach bezprzewodowych. Nie bez powodu… Okazuje się bowiem, że w dzisiejszych czasach urządzenia tego typu cieszą się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców. A decyduje o tym kilka rzeczy. Po pierwsze, czytniki bezprzewodowe zapewniają wygodne wykonywanie różnych obowiązków. Brak kabla transmisyjnego to przecież zawsze większa swoboda w działaniu 😉 Po drugie, modele z tej kategorii cechują się często zaawansowaną funkcjonalnością, np. pozwalają na odczyt kodów 2D.

Przy wyborze bezprzewodowego skanera na pewno należy sprawdzić, jakie kody kreskowe będzie on obsługiwał. Ale na tym nie koniec. Równie istotny jest czas pracy na zasilaniu akumulatorowym. Funkcjonalny i praktyczny czytnik powinien po prostu pozwalać na odczyt wielu kodów na jednym ładowaniu baterii. Ponadto, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto ustalić, jakie interfejsy komunikacyjne skaner obsługuje (oprócz modułu bezprzewodowego). Cecha ta wpłynie bowiem na integrację urządzenia z resztą systemu.

This article has 1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wartość CAPTCHA: *