Co wybrać – kolektor danych czy skanerów kodów kreskowych?

masterfis-pl-artykul-honeywell

We współczesnych systemach sprzedażowo-magazynowych funkcjonują różne urządzenia elektroniczne. Co więcej, z rozwiązań, które teoretycznie są przeznaczone głównie dla działalności handlowych, często korzystają biura, biblioteki czy też przychodnie. We wszystkich tych przypadkach często okazuje się, że do pracy niezbędne jest urządzenie pozyskujące informacje z kodów kreskowych – czytnik lub kolektor danych. Pytanie tylko, na co się zdecydować, aby w przyszłości nie żałować swojej decyzji?

Kolektor danych a czytnik – podstawowe różnice

Obydwa rodzaje urządzeń pozwalają na precyzyjne i skuteczne pozyskiwanie danych z kodów kreskowych. Konkretne parametry pracy są tu oczywiście zależne od danego modelu. Niemniej, na tym tak naprawdę podobieństwa się kończą, przynajmniej w kwestii funkcjonalności. O ile kolektor, nazywany także terminalem lub komputerem mobilnym, znajduje zastosowanie przy wielu innych czynnościach, o tyle możliwości skanera ograniczają się do odczytywania różnego typu kodów kreskowych.

Przestrzegamy jednak przed zbyt pochopnym wyciąganiem wniosków z tej sytuacji. Wszystko bowiem zależy od tego, jakiego rozwiązania technologicznego potrzebuje nasza działalność. Jeżeli szukamy urządzenia, od którego będziemy wymagali jedynie precyzyjnego odczytu kodów, np. na stanowisku kasjerskim, skaner będzie dobrym wyborem i zapewne zapłacimy za niego mniej. Jeśli jednak oczekujemy czegoś więcej, np. nie tylko gromadzenia, ale także przetwarzania danych, lepiej sięgnąć po kolektor.

Czytniki kodów kreskowych w praktyce

Kiedy już postanowimy, że czytnik kodów kreskowych jest dla nas właściwą opcją, musimy uświadomić sobie fakt, iż na rynku dostępne są różnorodne urządzenia tego typu. Zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Przeznaczone do standardowych zastosowań oraz wyjątkowo solidnie wykonane i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, istotną kwestią jest zakres obsługiwanych kodów kreskowych oraz maksymalny zasięg skanowania. Będzie to bowiem miało ogromny wpływ na wykonywanie obowiązków w firmie. Dlatego pamiętajmy, że część czytników pozyskuje dane tylko z kodów jednowymiarowych, a inne modele, te bardziej zaawansowane, skanują także kody dwuwymiarowe.

Terminal mobilny w praktyce

W kolektorze danych czytnik kodów jest tylko jednym z ogniw całego urządzenia. Pełni oczywiście ważną rolę, ale na tym nie koniec. Większość terminali przenośnych pozwala także na zarządzanie zgromadzonymi informacjami. W najnowocześniejszych modelach odbywa się to przy pomocy popularnych systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych, np. Android lub Windows, oraz zainstalowanych aplikacji biznesowych. W największym uproszczeniu można napisać, że kolektor danych to taki kieszonkowy komputer. Świadczą o tym także wydajne podzespoły, które są stosowane w wielu modelach – zarówno pamięć RAM, jak i procesor. A wszystko po to, aby móc wykonywać wiele zadań jednocześnie.

Osobną kwestią jest obsługa kolektora danych. W dzisiejszych czasach większość urządzeń tego typu posiada kolorowe wyświetlacze, wyposażone również w funkcję dotykową. To z kolei sprawia, że korzystanie z terminala mobilnego przypomina niekiedy użytkowanie zaawansowanego technologicznie smartfona. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zakup kolektor danych może  wymagać poniesienia wyższych kosztów.

 

Jeżeli nie jesteśmy pewni, które z tych urządzeń znajdzie zastosowanie w naszej firmie, zawsze możemy skorzystać ze wsparcia doświadczonego dostawcy technologii sprzedaży. Co ciekawe, w niektórych sytuacjach okazuje się, że prowadzona przez nas działalność wymaga wdrożenia obydwu rozwiązań, np. czytnika kodów kreskowych na stanowisku sprzedaży oraz kolektora danych w firmowym magazynie.

This article has 3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wartość CAPTCHA: *