K10 oraz D10, czyli urządzenia fiskalne Elzab z panelami dotykowymi

masterfis-pl-artykul-elzab-k10-d10

Dla osób związanych z branżą fiskalną nie ma wątpliwości – Elzab K10 to hit sprzedaży, produkt przełomowy oraz po prostu eleganckie urządzenie rejestrujące. Najważniejsze jest jednak to, że kasa zyskała uznanie w oczach przedsiębiorców. Rzeczywistość jasno pokazuje, że współcześnie wielu podatników sięga właśnie po ten model. A niedawno w ofercie Elzab pojawiła się drukarka fiskalna z panelem dotykowym, czyli D10. Obydwa urządzenia są do siebie bardzo podobne, przynajmniej wizualnie. Różnic w funkcjach oraz parametrach jest jednak sporo.

Ekrany dotykowe w branży technologii sprzedaży

Panele dotykowe są dziś powszechnie stosowane w monitorach oraz terminalach komputerowych. Można je także spotkać w zaawansowanych technologicznie kolektorach danych. Za każdym razem ekran tego typu gwarantuje intuicyjne wykonywanie obowiązków służbowych – zarówno przy prowadzeniu sprzedaży, jak i podczas pracy w magazynie. Dlatego kwestią czasu było pojawienie się pierwszej kasy fiskalnej z panelem dotykowym. Efekt przerósł jednak wszelkie oczekiwania. Ekran obecny w Elzab K10 to nie tylko efektowny, ale także efektywny element całego urządzenia. Obszerny, odporny na uszkodzenia mechaniczne czy też zalanie wodą.

Od momentu premiery D10, ofertę urządzeń fiskalnych Elzab można już chyba uznać za kompletną. W drukarce fiskalnej zastosowano taki sam panel dotykowy oraz identyczną, wzmocnioną obudowę. Sprawia to, że osoby, które nie funkcjonują w branży technologii sprzedaży, mają czasami problem z odróżnieniem obydwu modeli. D10 to jednak drukarka fiskalna, a nie kasa. I konsekwencji tego faktu jest naprawdę dużo. Wszystkie jednak stanowią wartość dodaną.

Różnice pomiędzy kasą a drukarką fiskalną

Różnic pomiędzy kasami a drukarkami rejestrującymi jest bardzo wiele. Najlepiej omówić to na konkretnych przykładach – modelach K10 oraz D10 produkowanych przez markę Elzab. Podstawowa różnica dotyczy sposobu funkcjonowania tych urządzeń. Kasa fiskalna może działać całkowicie samodzielnie, tzn. nie wymaga zastosowania dodatkowych elementów systemu sprzedaży, aby pozwolić przedsiębiorcy na prawidłowe prowadzenie ewidencji. W przypadku drukarki fiskalnej jest zupełnie odwrotnie. Urządzenie tego typu zawsze współpracuje z oprogramowaniem sprzedażowym, a do tego niezbędny jest komputer (stacjonarny lub laptop), terminal komputerowy bądź tablet.

Kolejna odmienność jest związana z liczbą obsługiwanych pozycji towarowych. Kasa fiskalna Elzab K10 oferuje przedsiębiorcy zdefiniowanie do 3 000 produktów bądź usług. Co więcej, wszystkie elementy asortymentu można zaprogramować przy pomocy ekranu dotykowego urządzenia. W przypadku modelu D10, do dyspozycji podatnika będzie aż 300 000 pozycji towarowych! Niemniej, nie można ich skonfigurować bezpośrednio. W tym celu należy użyć wspomnianego już komputera oraz zainstalowanego na nim oprogramowania sprzedażowego. Dopiero po zdefiniowaniu bazy PLU przy użyciu jednostki centralnej, informacje te są przesyłane do drukarki rejestrującej.

Przydatną opcją, dostępną w kasach fiskalnych, są klawisze funkcyjne. W modelu K10 wyświetlają się one na ekranie dotykowym – maksymalnie do 5 przycisków w tym samym czasie. Klawisze tego typu można zaprogramować albo do szybkiej sprzedaży popularnych elementów asortymentu, albo do bezpośredniego wywoływania konkretnych funkcji, np. wydruku raportu dobowego. Drukarki fiskalne nie oferują podobnych udogodnień, czego przykładem Elzab D10.

K10 czy D10 – co wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Obydwa urządzenia charakteryzują się przydatnymi funkcjami oraz parametrami, m.in. przechowują kopię paragonów w formie elektronicznej (na karcie pamięci) oraz posiadają wydajne akumulatory. Wszystko zależy w tym przypadku od tego, jakie rozwiązanie będzie najlepszą odpowiedzi na potrzeby firmy. Jeżeli mamy w asortymencie ogromną liczbę produktów lub usług, lepiej postawić na drukarkę fiskalną, czyli Elzab D10. Koszt takiej inwestycji będzie nieco większy, ale zyskamy gwarancję jednoznacznie zdefiniowanej bazy towarowej. Co więcej, model 10 doskonale sprawdzi się podczas pracy w systemie sprzedaży i takie zastosowanie jest głównym przeznaczeniem tego urządzenia.

Kasa fiskalna Elzab K10 to raczej propozycja dla małych punktów handlowo-usługowych oraz mobilnych działalności gospodarczych. Model ten może pracować całkowicie samodzielnie i charakteryzuje się wyjątkowo małymi gabarytami (podobnie zresztą jak D10). Ponadto, kasa K10 zaoferuje korzystanie z klawiszy szybkiej sprzedaży, co będzie miało wymierny wpływ na komfort obsługiwania klientów.

 

Jeżeli zainteresowały Was te urządzenia, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na ich temat. Radzimy również, aby przed zakupem K10 lub D10, skontaktować się z renomowanym dystrybutorem technologii sprzedaży. Dzięki profesjonalnemu wsparciu na pewno wybierzemy odpowiednie urządzenie fiskalne dla firmy.

Dowiedz się więcej o Elzab K10: www.elzab-k10.pl

Dowiedz się więcej o Elzab D10: www.elzab-d10.pl

This article has 4 Comments

  1. K10 to moja ulubienica. Nie zamieniłabym tej kasy na żadną inną (mam w innym kolorze niż na zdjęciu).

    Chociaż w sumie nigdy nie rozważałam drukarki. Nie w tej branży.

    Pozdrawiam!

  2. panel dotykowy – fajna rzecz. ale ja cenię k10 przede wszystkim za jej superwytrzymałość. pracuję właśnie w warsztacie samochodowym i nie wiem, jaka inna kasa byłaby tak przystosowana do podobnych warunków pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wartość CAPTCHA: *