Garść przemyśleń na temat designu urządzeń fiskalnych

Drukarka fiskalna Elzab D10 i kasa fiskalna Posnet Ergo

Dzisiejszy wpis nieco nietypowy, bowiem zazwyczaj pochylamy się nad technologicznymi aspektami urządzeń rejestrujących – wysokością parametrów użytkowych, dostępnymi funkcjami, prostotą obsługi czy standardami komunikacyjnymi. Tym razem jednak na kasy i drukarki fiskalne po prostu sobie popatrzymy. I zastanowimy się, czy ich wygląd może mieć wpływ na skuteczność działań handlowych w danej firmie.

Nie tylko „do czegoś”, czyli o panujących trendach

Wyobraźmy sobie, że na stole leżą 2 laptopy, dość zbliżone do siebie, jeśli chodzi o parametry użytkowe. Jeden z nich posiada nowocześniejszy, bardziej elegancki design. Na który model zdecyduje się przeciętny klient? Można z dużym prawdopodobieństwem wskazać laptop „futurystyczny” z wyglądu. Ale, co ciekawsze, nawet gdy wybór padnie na ten „mniej ciekawy” wizualnie – a może zwyczajnie prostszy, bardziej klasyczny – istnieją spore szanse , że stało się tak ze względu na gust nabywcy. O gustach bowiem nie się nie dyskutuje. Ale o znaczeniu estetyki w marketingu – z całą pewnością.

W dzisiejszych czasach mamy na rynku multum technologii użytkowych. Często podobnych pod względem wydajności i oferowanych możliwościach. Nic więc dziwnego, że nabywcy zwracają też uwagę na wygląd poszczególnych urządzeń. Technologie te mają nie tylko do czegoś służyć, ale muszą się również dobrze prezentować. Jest tak, ponieważ wielokrotnie świadczą one o prestiżu danego miejsca, współtworzą jego wystrój oraz przykuwają uwagę. Dlatego różni producenci dbają zarówno o funkcjonalność swoich modeli, jak i o atrakcyjny design proponowanych urządzeń. Dotyczy to większości rodzajów technologii – także tych odpowiedzialnych za prowadzenie sprzedaży.

Czemu „służy” wygląd urządzenia fiskalnego?

Rozumiejąc więc podstawowe powody, dla których zwracamy uwagę na wygląd urządzeń, skupmy się teraz na samych kasach i drukarkach fiskalnych. Dlaczego ich design ma znaczenie? Przecież żaden klient nie poświęca im ani trochę uwagi. Po co więc zawracać sobie głowę estetyką technologii sprzedaży?

A jednak, wielu czołowych producentów urządzeń fiskalnych ma w swojej ofercie modele, które albo wyróżniają się oryginalnym wyglądem, albo przynajmniej prezentują się jako eleganckie kasy i drukarki. Dlaczego? Ponieważ wizualna strona tych urządzeń może skutecznie „zagrać” na podświadomości nabywcy. Niebanalny, nowoczesny design, stylowa konstrukcja, elegancka sylwetka w połączeniu z ciekawym zestawieniem kolorów, dbałością o detale oraz czystą, zadbaną obudową – to w rzeczywistości szereg komunikatów, wysyłanych w stronę klienta. Informacji o reputacji przedsiębiorstwa, o wysokiej jakości sprzedawanych towarów lub świadczonych usług, wreszcie o szacunku do osób odwiedzających naszą firmę.

Ponadto, w dobie coraz to nowszych strategii marketingowych – a więc i coraz trudniejszej do uzyskania uwagi klientów – o przewadze nad konkurencją mogą decydować szczegóły i kwestie pozornie nieistotne: nietypowy wygląd technologii sprzedaży, ich dopasowanie do wystroju wnętrza, pomysł na zaprezentowanie urządzeń itp. Ten aspekt, odpowiednio użyty, może się stać kolejnym narzędziem reklamowym, przybliżającym nas do klienta, skutecznie zachęcającym go do skorzystania z oferty naszego przedsiębiorstwa.

This article has 1 Comment

  1. Ciekawy wpis…niby to wszystko podświadomie jest zrozumiałe, ale jak tak się to czyta, to rzeczywiście, sporo można o tym powiedzieć i brzmi to dość racjonalnie. I w rezultacie temat „wyglądu kas” nie jest już taki śmieszny i abstrakcyjny 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wartość CAPTCHA: *