Jak wybrać terminal komputerowy dla firmy?

masterfis-pl-artykul-elo

Zacznijmy od najprostszej definicji: terminal komputerowy to nic innego, jak komputer zintegrowany z monitorem dotykowym. Urządzenie tego typu można nawet określić mianem all-in-one (AIO). Równocześnie trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy z elementów składowych tego rozwiązania technologicznego odznacza się wysokimi parametrami użytkowymi. Innymi słowy, nie jest to zwykły komputer all-in-one z panelem dotykowym, lecz urządzenie przystosowane do pracy m.in. na stanowiskach kasjerskich lub w restauracjach. A to wymaga zarówno dużej wydajności, jak i wytrzymałości na intensywną eksploatację oraz trudne warunki.

Rodzaj technologii ekranu dotykowego

Dostępne na polskim rynku terminale komputerowe posiadają ekrany, które różnią się zastosowaną technologią dotykową. A wiedza na ten temat jest kluczowa przy zamawianiu urządzenia. O ile jedna technologia sprawdzi się na stanowisku kasjerskim, o tyle druga będzie lepszą opcją dla restauracji lub rozwiązania samoobsługowego. W przypadku każdej działalności należy bowiem rozważyć inne zalety ekranu. Przykładowo: urządzenia elektroniczne, które funkcjonują w lokalu gastronomicznym, są narażone na niekorzystne działanie wilgoci. Warto więc wybrać terminal komputerowy z panelem dotykowym przygotowanym do pracy w takich okolicznościach. Jeżeli natomiast urządzenie będzie pracowało na stanowisku samoobsługowym, trzeba uwzględnić fakt, iż może być narażone na bardzo intensywną eksploatację. Wtedy niezbędny parametr ekranu to odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Wydajne podzespoły i system operacyjny

Podzespołami terminala komputerowego, na które na pewno trzeba zwrócić uwagę, są: procesor, pamięć RAM oraz rodzaj i pojemność dysku twardego. Konkretna specyfikacja będzie oczywiście uzależniona od możliwości danego modelu. Niemniej, jeśli chcemy wykorzystywać nasze urządzenie do wykonywania wielu zadań w tym samym czasie, powinniśmy zadbać o odpowiednią wydajność podzespołów. Istotne znaczenie będzie miała moc jednostki centralnej, lecz nie można zlekceważyć pozostałych elementów. Im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Dodatkowo, warto pomyśleć o terminalu komputerowym z dyskiem twardym SSD, gdyż różnica w szybkości pracy będzie wtedy znacząca.

Większość modeli dostępnych na polskim rynku posiada preinstalowane systemy operacyjne. Niekiedy przedsiębiorca może również wybrać wariant tego oprogramowania. To korzystne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba dodatkowo inwestować w system operacyjny. A urządzenie, które trafia do firmy, jest praktycznie gotowe do pracy. Wystarczy zainstalować na nim odpowiedni zestaw aplikacji i programów biznesowych, np. narzędzia informatyczne do zarządzania sprzedażą oraz magazynem.

Terminal komputerowy a pozostałe elementy systemu

Jednym z podstawowych zadań terminala komputerowego jest zarządzanie pracą innych urządzeń, które funkcjonują w firmie. Można do niego podłączyć np. kasę lub drukarkę fiskalną, skaner kodów kreskowych, drukarkę zamówień czy też wagę elektroniczną. Co za tym idzie, ważnym parametrem każdego terminala komputerowego jest liczba i rodzaj obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych. I zasada jest tutaj bardzo prosta – im więcej różnorodnych portów, tym lepiej. Pozwoli to bowiem na bezproblemowe podłączenie wszystkich urządzeń peryferyjnych, które działają w obrębie rozwiązania systemowego.

W terminalach komputerowych stosowane są zarówno standardowe złącza komunikacyjne, czyli RS-232 oraz USB, jak i interfejsy sieciowe – Ethernet. Najbardziej zaawansowane technologicznie modele oferują również bezprzewodową wymianę danych przy użyciu modułu Wi-Fi.

Akcesoria dodatkowe

Praktyka pokazuje, że terminal komputerowy bardzo często można rozbudować o akcesoria dodatkowe. Najpopularniejszym rozszerzeniem jest czytnik kart magnetycznych (niekiedy występuje on już w wersji standardowej urządzenia), dzięki któremu dostępne jest zabezpieczenie stanowiska pracy. Ponadto, niektóre modele można rozbudować o dodatkowy ekran, montowany na tylnej części obudowy terminala. Wyświetlacz ten posłuży przede wszystkim do informowania klientów o przebiegu obsługi oraz emitowania treści reklamowych.

This article has 2 Comments

  1. Do restauracji to tylko terminal z ekranem dotykowym AccuTouch. Wszystkie inne to słaba inwestycja. Wiem z autopsji, niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wartość CAPTCHA: *