Jakie zmiany przyniesie system kas fiskalnych online?

Informacje o systemie kas online

Jedni określają to mianem „rewolucji”, podczas gdy dla drugich będzie to raczej „ewolucja”. Bez względu na to, jak ocenimy zmiany w polskich przepisach fiskalnych, system kas online okaże się odczuwalny zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. Modyfikacja obowiązujących regulacji prawnych wpłynie także na rynek technologii sprzedaży, a więc na producentów oraz dystrybutorów. Warto więc przedstawić bliżej związane z tym zagadnienia.

Kasy rejestrujące nowego typu

W systemie fiskalizacji online przedsiębiorcy zaczną korzystać z urządzeń nowego typu. Czym będą charakteryzowały się wspomniane technologie sprzedaży? Modele te zagwarantują przede wszystkim współpracę z Centralnym Repozytorium Kas, czyli systemem teleinformatycznym, nadzorowanym przez Ministerstwo Finansów. Takie połączenie sprawi, że urządzenia fiskalne online zaczną stale przesyłać ważne dane do CRK. Informacje te będą zaś dotyczyły czynności wykonywanych przy użyciu kas online, m.in. rejestrowanych transakcji sprzedaży oraz przeprowadzanych przeglądów technicznych.

O stworzenie modeli z dodatkowymi funkcjami będą musieli zadbać producenci urządzeń fiskalnych. Wyznacznikiem dla nich stanie się nowe Rozporządzenie w sprawie kryteriów technicznych, które muszą spełniać kasy rejestrujące. Dopiero później urządzenia działające w trybie online trafią do oferty dystrybutorów technologii sprzedaży. Na razie przewiduje się, że nastąpi to w drugiej połowie 2018 roku.

Dodatkowe obowiązki dla podatników

Użytkownicy kas fiskalnych online będą musieli liczyć się z dodatkowymi obowiązkami, wynikającymi ze stosowania wspomnianych urządzeń. W największej mierze ma to dotyczyć kontrolowania stanu współpracy z CRK. Innymi słowy, to przedsiębiorca będzie odpowiedzialny za to, czy jego urządzenie stale przesyła wymagane dane do Centralnego Repozytorium Kas. Warto też podkreślić, że kasy rejestrujące online zagwarantują realizowanie e-paragonów fiskalnych. Podatnicy będą musieli wystawiać takie dokumenty na prośbę klientów.

Osobną kwestią jest to, że część firm obowiązkowo wymieni dotychczasowe urządzenia rejestrujące na kasy online. Proces ten ma przyspieszyć wprowadzanie systemu fiskalizacji online w Polsce. Co więcej, konieczność wymiany technologii sprzedaży wystąpi w przypadku tych branż, w których występuje największe ryzyko nieprawidłowości w odprowadzaniu należnych podatków. Zasady dotyczące wcześniejszej, obowiązkowej wymiany kas zostaną zdefiniowane w znowelizowanej ustawie VAT.

E-paragony i więcej płatności elektronicznych

W jaki sposób krajowi konsumenci dostrzegą zmiany w polskim systemie fiskalizacji. W ich przypadku najbardziej odczuwalną modyfikacją będzie możliwość odebrania paragonu także w formie elektronicznej. Cyfrowy dowód sprzedaży trafi bowiem na adres poczty elektronicznej klienta i będzie dostępny w dowolnym momencie. Dzięki temu w przyszłości znacznie łatwiejsze okaże się dokonanie zwrotu lub reklamacji. Ponadto, nowe regulacje prawne mają zwiększyć liczbę firm korzystających z terminali płatniczych. Konsumenci znacznie rzadziej spotkają się więc z sytuacją, w której nie mogą sfinalizować zakupu za pomocą karty.

 

Można by jeszcze długo pisać o nowych przepisach i kasach z dodatkowymi funkcjami. Zmiany obejmą także wycofywanie z użytku dotychczasowych urządzeń, instalację technologii sprzedaży w firmie czy ustawową ulgę. Zachęcamy więc do zapoznania się ze stroną, która zawiera więcej informacji o systemie kas online.

This article has 1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wartość CAPTCHA: *