Przedsiębiorco, czy myślałeś już o zakupie… czytnika kodów kreskowych?

Czytnik kodów kreskowych od Honeywell

Bywa tak, że z początku koncentrujemy się na zakupie i opanowaniu obsługi kasy bądź drukarki fiskalnej – głównie też ze względu na spełnienie prawnych wymogów, dotyczących ewidencjonowania obrotu. Jednak po pewnym czasie dochodzimy do wniosku, że aby praca szła jeszcze wygodniej, sprawniej i efektywniej, potrzebujemy w tym celu określonych urządzeń peryferyjnych. Na takiej zasadzie przedsiębiorcy chętnie sięgają po skanery kodów. Dlaczego właśnie po nie? I jakie rozwiązania oferują tego typu technologie sprzedaży?

Czytnik kodów kreskowych – praktycznie dla każdej działalności

Gdy myślimy o funkcjonalności takiego skanera, często myślimy: to zwyczajnie urządzenie do czytania kodów kreskowych. Gdy mamy wskazać miejsca występowania wspomnianej technologii, przeważnie najszybszym i dominującym skojarzeniem jest punkt handlowy, z różnego typu artykułami. A jak w rzeczywistości jest z tymi czytnikami? Owszem, technologia auto id umożliwia obsługę rozmaitych kodów – ale przede wszystkim chodzi o pozyskiwanie z nich danych, w celu ich łatwego i skutecznego wykorzystywania, przetwarzania, wprowadzania do systemu i porządkowania. Jeśli więc spojrzymy na tę funkcjonalność z tej strony, szybko dojdziemy do wniosku, że jest ona tak naprawdę uniwersalna, przez co oferuje zdecydowanie szerokie, biznesowe zastosowanie. W końcu chodzi o pozyskiwanie danych nie tylko z kodów umieszczonych na opakowaniach produktów, ale również tych wydrukowanych na dokumentach. Dlatego podobne rozwiązania technologiczne znajdziemy również w innych miejscach, niż zwykłe sklepy – np. na poczcie, w placówkach medycznych i aptekach, w bibliotekach, kasach biletowych lub firmach logistycznych. Podobne, jednak niekoniecznie identyczne, bowiem każda branża czy nawet działalność posiada własny charakter, specyficzne warunki pracy oraz związane z nimi potrzeby. Stąd też biorą się dwa fakty. Po pierwsze – duże zainteresowanie czytnikami kodów kreskowych wśród przedsiębiorców, zaś po drugie – różnorodność skanerów na dzisiejszym rynku technologii sprzedaży.

Skanery kodów – ich rodzaje i rozwiązania

Czytniki, o których mowa, to zdecydowanie jedna z popularniejszych i bogatszych w rozwiązania grup urządzeń peryferyjnych. Modeli dostępnych w sprzedaży jest bowiem naprawdę mnóstwo i potrafią się one różnić praktycznie wszystkim: konstrukcją, parametrami użytkowymi, standardami komunikacyjnymi i odczytu oraz innymi opcjami, dostosowanymi do konkretnych oczekiwań biznesowych. Dlatego np. w wielkopowierzchniowych punktach handlowych, gdzie występują tzw. boksy kasowe, nierzadko spotkamy skanery wbudowane w stanowiska obsługi klientów. W takich miejscach, jak magazyny czy hurtownie często stosowane są urządzenia z technologią auto id o działaniu bezprzewodowym i wzmocnionej obudowie, odpornej na intensywne użytkowanie. Poza tym, współczesne czytniki mogą pracować w trybie automatycznym (np. gdy są umieszczone na podstawce) lub manualnym (gdzie pozyskanie danych odbywa się po wciśnięciu klawisza wyzwalającego). Charakteryzują się odmienną odległością maksymalną od skanowanej powierzchni, szybkością funkcjonowania czy też tym, jakiego typu kody obsługują (z grupy 1D lub 2D). Ponadto, urządzenia te są w stanie na kilka sposobów potwierdzać prawidłowy odczyt – za pomocą sygnałów dźwiękowych bądź świetlnych, a nawet i wibracji.

Z tego wszystkiego wynika jasno, że również i prowadzona przez nas działalność być może skorzystałaby na wdrożeniu czytnika kodów kreskowych. Jeśli więc rozważamy taki krok, zorientujmy się wpierw w rozwiązaniach, jak te wspomniane wyżej. Dzięki temu uda nam się uzyskać technologię, która najpełniej odpowie na potrzeby danego przedsiębiorstwa.

This article has 1 Comment

  1. wzasadzie trudno mi wyobrazić sobie sytuację, że skaner taki jest niepotrzebny – nooo moooże poza jakimś takim malutkim handlem bazarowym/obwoźnym czy czymś w tym stylu. bo nawet we współczesnych najmniejszych punktach handlowych, jak wolnostojące kioski, używa się tego typu czytników. tego zresztą też wymagają różnego rodzaju produkty…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wartość CAPTCHA: *