Temat wielokrotnie przywoływany na przestrzeni ostatnich lat – czyli wejście systemu fiskalizacji online – doczekał się kluczowego, prawnego zwieńczenia. Nowelizacja ustawy o VAT została podpisana przez Prezydenta Polski, co zamyka proces legislacyjny tego projektu, zaś nowe przepisy, dotyczące urządzeń fiskalnych online, wejdą w życie 1 maja 2019 roku. Z tą sytuacją wiąże się pewna dość istotna kwestia, interesująca duże grono przedsiębiorców. A mianowicie – co z dotychczasową refundacją, przysługującą w momencie nabywania pierwszej tego typu technologii sprzedaży?
Ulga za zakup urządzenia fiskalnego – wcześniej i teraz
Wielu przedsiębiorców, sprzedających towary lub świadczących usługi na rzecz klientów indywidualnych, jest zobligowanych do wdrożenia urządzenia rejestrującego oraz stosowania go do ewidencji obrotu. Innymi słowy, stoją oni przed koniecznością poniesienia kosztu zakupu takiej technologii. Ale pomijając fakt, że poszczególne modele oferowane są w różnych cenach, to jednak pewna rzecz pozostawała tu niezmienna: ustawowa ulga. Przedsiębiorcy dokonujący zakupu pierwszych urządzeń fiskalnych, którzy dopełnili wszelkich formalności (związanych z procedurą rejestracyjną oraz instalacyjną), mogli liczyć na zwrot części wydanej kwoty. A konkretnie do 90% wartości kasy bądź drukarki fiskalnej, jednak nie więcej niż 700 zł. I to bez względu na to, czy taki model zapisuje kopie paragonów w formie tradycyjnej, czy elektronicznej.
Jednak wraz z uchwaleniem nowelizacji ustawy o VAT, w istotnym stopniu regulującej kwestie dotyczące nowego systemu fiskalizacji i urządzeń rejestrujących online, zmianie uległy przepisy związane ze wspomnianą refundacją. Jej generalne założenia – czyli zwrot maksymalnie 90% wartości kasy lub drukarki rejestrujące, pod warunkiem, że nie wyniesie on więcej niż 700 zł – pozostały takie same. Jednak od 1 maja 2019 ulga ta będzie dotyczyła jedynie urządzeń online, nie zaś modeli z elektroniczną bądź papierową kopią paragonów (te drugie zresztą, zgodnie z aktualnymi, prawnymi ustaleniami, nie będą już dostępne w sprzedaży od 1 września jeszcze tego roku). Jeśli więc podatnik będzie chciał skorzystać z refundacji, będzie musiał zainwestować w kasy typu Farex Pro 300, Elzab K10 Online czy Novitus Nano Online, albo drukarki takie jak Elzab Mera Online, Novitus HD Online lub Posnet Temo Online.
Zakup lub wymiana urządzenia, ale w konkretnych przypadkach
Ze względu na specyfikę sytuacji – proces przejściowy między dawnym, a przyszłym systemem fiskalizacji – opisywana refundacja nie dotyczy jedynie zakupu modeli online. Przysługuje ona również podatnikom, którzy dokonują pierwszej wymiany starych kas i drukarek rejestrujących na te nowego typu. Tu jednak znów pojawia się pewne zastrzeżenie. Chodzi o okoliczności, gdy taka wymiana stanie się konieczna. Chodzi bowiem o to, że nie wszyscy przedsiębiorcy będą musieli z miejsca zaopatrywać się w kasy i drukarki online. Z drugiej strony, nowelizacja wyraźnie wskazuje branże zobligowane do wcześniejszego wdrożenia i użytkowania takich technologii sprzedaży.
Od 1 stycznia 2020 roku ewidencjonowanie obrotu za pomocą urządzeń online będzie obowiązywało w firmach usługowych, powiązanych z mechaniką pojazdów i sprzedażą paliw, od 1 lipca 2020 roku – w przedsiębiorstwach zajmujących się gastronomią, usługami hotelarskimi bądź handlem węgla, natomiast od 1 stycznia 2021 roku – w działalnościach budowlanych, zorientowanych na pomoc medyczną lub prawniczą, a także oferujących usługi fryzjerskie, kosmetyczne bądź z zakresu fitness. To właśnie w przypadku tych branż zajdzie możliwość skorzystania z refundacji przy wymianie starych urządzeń rejestrujących na kasy i drukarki fiskalne online.
a zatem dla nabywcow nowych urzadzen fiskalnych wszystko jasne: chcesz miec zwrot czesci wydanej kwoty? ONly ONline 😛 tego szukalem, tego sie spodziewalem 😉